Napi hYVószó: Határ/Határtalanság

Határ/Határtalanság - Egy esszé a határainkról és a határtalanságról a téli napforduló okán. Az esszé, ami maga is lebegő határműfaj. 



A határ/határtalanság témája foglalkoztat már egy jóideje.

Azt már mosolyogva a szinkronicitás és a serendipity részeként könyvelem el nap-nap után, hogyha ráfókuszálok egy-egy témára, akkor aznap a minden szinten hozzám érkező információk szinte csak azzal foglalkoznak.

Így jártam a határ/határtalanság hYVószóval is, rögvest jött hozzá még a "senkiföldje", az udvar, az udvriasság, udvarlás és estére a Kadarka Endre Lélekben című új sorozatában a Borderline mint pszichés jelenség. Majd amikor eldöntöttem, hogy erről írom meg a következő esszémet, a műfajról is kiderült, hogy köze van a határokhoz. 


Az esszé definíciója: 

Kísérlet, próbálkozás. Módszere a tudományos értekezéshez, stílusa a szépirodalomhoz közeli. Személyes hangvételű. Egyszerre szól a szakmabeliekhez és a nagyközönséghez. Vitázó, harcos műfaj. Lebegő (határműfaj). Nem törekszik megcáfolhatatlan bizonyításra, de rendelkezik szubjektív hitelességgel, láttató erővel. Egyszerre elemző és kommentáló.

A "határ" átvitt értelmű elemzésével előszőr a kétezres évek elején találkoztam először.

A Mantra Szabadegyetem felvételién a beugró egy Wartegg-teszt volt például, ahol rajzkezdeményeket kellett befejezni. A rajzokból pedig sokmindenre lehet következtetni. Például az egyik elemzés során kiderült, hogyha nem rajzolunk a "pont-pont-vesszőcske" köré egy kerek fejet, az is sokat sejtet a gyermek/felnőtt karakteréről. Azt, hogy a fizikai/lelki/szellemi határaival valami nincs rendben. 

https://grafo.szimbolika.hu/pdf/grafologia_191_3-6.pdf


Aztán egy szemléletes rajzot láttam meg a minap a fb-on a társadalmi folyamatok határairól, ilyen fogalmakkal:
  • kirekesztés
  • szegregáció
  • integráció
  • inklúzió
  • liberalizáció
Túl a mindenféle túlzott korlátozásokon, elhatárolódásokon, azonnal a szabadság/szabadosság határtalanságára/korlátlanságára döbbentem rá. A határtalanság, ahol nincsenek kontúrok az egyének és a környezet körül és között ott a rendszer amorffá lesz, majd szétesik és súlytalanul lebeg a semmiben.


A "senkiföldje" pedig átmenet két minőség között, amelynek változó mintázatát a káoszelmélet írja le szemléletesen.


A térképrajzolók például egyre részletgazdagabban rajzolhatják meg az óceánok-tengerek szárazfölddel érintkező határát a drónokról készült fényképek segítségével. 
Korábban a "Régi térképrajzolók, ha papír széléhez értek azt írták oda: Ezen túl a sárkányok laknak." (idézet a Távol Afrikától c. filmből).
....

Udvar/Udvarias
A Ji-king 10. Óvatos haladás jósjelében Müller Péter írja:

"Az ősi szemlélet szerint minden emberi lénynek van egy „udvara”, amelynek közepében lakik. Jól közelíteni valakihez nemcsak azt jelenti, hogy nem gázolok az ő birtokára, hanem azt is, hogy a saját „udvarom” határáig sem megyek el. Manapság is törvény, hogy a kerítéstől meghatározott távolságon belül nem szabad fákat ültetni. Az égi rend is így működik. A titka pedig nem az, hogy a kiszabott határokat betartom - ez csak formaság és áludvariasság -, hanem az, hogy tisztelem az udvar közepén élő ember lényét, szellemét."

Napudvar/Holdudvar
Holdudvar (Marcell fiam fotója)
A halo (görögből: ἅλως; magyarul napudvar, holdudvar) a Nap vagy a Hold körül megjelenő optikai jelenség.
Több típusa létezik, azonban mindet a 8–12 km magasban képződő fátyol- és pehelyfelhőkben levő jégkristályok okozzák a felső troposzférában. A kristályok változatos alakja és különös rendeződése, valamint a fénysugarak beesési szöge egyaránt felelős a megfigyelt halo típusáért. A fénysugarak visszaverődhetnek a hatszöges formavilágú jégkristályok belső vagy külső lapjairól vagy megtörhetnek bennük, mint a vízcsepp esetén a szivárvány keletkezésekor. A jelenség lehet rövidke (pár másodperces), vagy tarthat több órán át.

A légiforgalom növekedésével a jelenség egyre gyakrabban megfigyelhető a kondenzcsíkok miatt keletkező mesterséges felhőknél is.

Megkülönböztetünk többfajta halót attól függően, hogy milyen jégkristályok vannak jelen a levegőben:

  • melléknap: a lapkristályokban történő fénytörés miatt a Nap mindkét oldalán megjelenhet (jobb és bal oldali melléknapok) egyszerű fehér foltként vagy szivárványszínben pompázó kontrasztos jelenségként
  • mellékhold: hasonlóak a kialakulási feltételei a melléknapéhoz, csak itt a fényforrás a Hold, így ez jóval ritkább
  • 22 fokos halo: hatalmas fényes szivárványszínű kör a Nap vagy a Hold körül, mely a nap bármely szakaszában megjelenhet; véletlenszerűen forgó hasábkristályok jelenléte szükséges kialakulásához
  • felső és alsó érintő ív: a 22 fokos halo kísérőjelensége lehet, annak felső vagy alsó pontján érintve azt
  • zenitkörüli ív: a jelenség egy fordított szivárványhoz hasonlít, melynek középpontja a zenit; kialakulásához a Nap nem lehet magasabban 32 foknál
  • naposzlop: napkeltekor vagy napnyugtakor a Nap felett létrejövő fényoszlop
Ritkábban előforduló halojelenségek:

  • horizontális ív: minimum 58 fokos napmagasság szükséges kialakulásához (csak nyáron észlelhető), szerencsés esetben intenzív színekben pompázó ív
  • 120 fokos melléknap: fehér folt a Naptól 120 fok távolságra, azzal egy vonalban
  • melléknap-kör: melléknapokon és a Napon átívelő fehér színű kör
  • Parry-ívek
  • alsó és felső oldalív
  • Tricker-ív
  • napív
  • Hasting-ív
  • Wegener-ív
  • 46 fokos halo
  • napív
  • ellennap 

....
Udvarlás 

Általában az udvarol igével kifejezett cselekvés, tevékenység, magatartás, megnyilvánulás; az a tény, hogy vki udvarol (vkinek).

1. Kül. udvarias, kedveskedő, behízelgő magatartás, finom, mulattató v. bizalmas társalgási mód, amellyel vmely férfi egy nő tetszését, vonzalmát, kegyét elnyerni igyekszik; széptevés. Heves, kitartó udvarlás; ajándékokkal, bókokkal való udvarlás; fiatal lányoknak, férjes asszonyoknak való udvarlás. Kezdő, ügyetlen még az udvarlásban. Szívesen fogadja vkinek az udvarlását. Elhárítja, visszautasítja vkinek az udvarlását. Udvarlásával üldöz vkit.  A legények… udvarolni kezdtek jobbról-balról amolyan régimódias, szelídkés udvarlással. (Krúdy Gyula) || a. Egy férfinak ilyen jellegű huzamosabb, kitartó v. állandó kapcsolata egy nővel, rendsz. házasság céljával. Két évi udvarlás után megkérte a lányt.

2. (régies) Vkinek az az igyekvése, hogy egy előkelő v. hatalmas személynek jóindulatát finom társasági modorával, udvarias szolgálataival v. kedveskedésével, tiszteletének v. hódolatának kifejezésével, nyilvánításával elnyerje. Vkinek udvarlására van: iránta való tiszteletét szóval v. szolgálataival kifejezi. || a. (régies) Tisztelgő látogatás. Vkinek udvarlására megy; udvarlást tesz vkinél.  Ennyi úri vendég itt ma udvarlást teve. (Csokonai Vitéz Mihály) Az ország háza felé fordultam, udvarlást tenni a nádornak. (Kölcsey Ferenc) Ebéd táján… szokás szerint udvarlás okából megérkezék a [fejedelmi] palotába. (Mikszáth Kálmán) Felőle lehetett akármekkora vagyona Nyilas Istvánnak, ő nem ment neki vasárnap udvarlására. (Móricz Zsigmond) (Forrás: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/u-u-50F54/udvarlas-50FC0/)
....

A Ji-king 10. Óvatos haladás jósjelében Müller Péter írja:
"Az ősi szemlélet szerint minden emberi lénynek van egy „udvara”, amelynek közepében lakik. Jól közelíteni valakihez nemcsak azt jelenti, hogy nem gázolok az ő birtokára, hanem azt is, hogy a saját „udvarom” határáig sem megyek el. Manapság is törvény, hogy a kerítéstől meghatározott távolságon belül nem szabad fákat ültetni. Az égi rend is így működik. A titka pedig nem az, hogy a kiszabott határokat betartom - ez csak formaság és áludvariasság -, hanem az, hogy tisztelem az udvar közepén élő ember lényét, szellemét."
....
Határ/határtalanság a pszichológiában

Borderline

A borderline személyiségzavarban szenvedők viselkedése szélsőséges, kiszámíthatatlan. Környezetük gyakran elviselhetetlennek érzi őket, ám a betegek is gyakran szenvednek éppen önmaguktól.

Dühös lányBár a személyiségzavart mint diagnózist csak 18 éves életkor felett állapíthatjuk meg, előzetes figyelmeztető jelek már gyermekkorban észlelhetők.

A személyiségzavar ugyanakkor (és ez a probléma lényege!) nem betegség, hanem állapot, mely hosszú, éveken át tartó pszichoterápiás kezeléssel is csak igen nehezen befolyásolható.

A borderline személyiségzavar esetén olyan szélsőséges személyiségjegyek kerülnek előtérbe, melyek nagymértékben megnehezítik az egyén beilleszkedését a társadalomba, alkalmazkodását a környezethez.

A személyiségzavar tüneteitől többnyire inkább a beteg családja szenved, állandó gondot jelenthet szűkebb, de akár tágabb környezetének is. Emellett gyakran a beteg is szenvedésként éli meg mindennapjait.

Bővebben A személyiségzavarban szenvedők jellemzői

A DSM-5 REFERENCIA KÉZIKÖNYV SZERINT
Fiatal felnőttkortól kezdve számos különféle helyzetben megnyilvánuló instabil, interperszonális kapcsolatok, önkép és affektusok, valamint kifejezett impulzivitás minden átható mintázata, amit az alábbiak közül öt (vagy több) jelez:

  • kétségbeesett erőfeszítés a valós vagy képzelt elhagyatás elkerülésére
  • instabil és intenzív interperszonális kapcsolatok mintázata, melyekre az idealizálás és lebecsülés szélsőséges váltakozása jellemző
  • identitászavar: kifejezetten és tartósan instabil önkép vagy önérték
  • impulzivitás, legalább két potenciálisan önkárosító vagy önveszélyeztető területen (költekezés, szex, szerabúzus, gondtalan autóvezetés, falás)
  • ismétlődő szuicid viselkedés, gesztusok, fenyegetés, önsértő viselkedés
  • affektív instabilitás a jelentős hangulati reaktivitás következtében (pl.: intenzív epizodikus diszfória, irritábilitás vagy szorongás, mely rendszerint néhány órán át tart és csak ritkán áll fenn néhány napnál tovább)
  • krónikus üresség érzés
  • inadekvát intenzív harag vagy a harag kontrollálásának nehézsége (pl.: gyakori dühkitörések, állandó harag, ismétlődő verekedés)
  • átmeneti, stresszhez kapcsolódó paranoid gondolatok vagy súlyos disszociatív tünetek.
Forrás: DSM-5 referencia-kéziköny a DSM-5 diagnosztikai kritériumaihoz, Oriold és Társai Kiadó és Szolgáltató Kft., Budapest, 2013

Borderline hírességek: Marilyn Monroe, Diana hercegnő és bizonyos feltételezések szerint Amy Winehouse is, a jelenkorban pedig Pete Davidson, Angelina Jolie, Madison Beer, hazánkban pedig Steiner Kristóf az, aki nyíltan felvállalta, hogy ebben a személyiségzavarban szenved.
.....
A Határokról a pszichopaták esetében:

FELDMÁR ANDRÁS: 
A TUDATÁLLAPOTOK SZIVÁRVÁNYA egy részeletében a pszicopatákkal szembeni védekezés módjáról ír:

Hallgató: - Mondj valamit a pszichopatákról, akikkel nem lehet semmit kezdeni, akiket vagy elmeosztályra, vagy börtönbe zárnak...!

Feldmár A.: ...vagy pszichológusok lesznek. Nem viccelek, az MMPI-ben a pszichológusok min¬dig nagyon magas értéket érnek el. Nem tudom, tudjátok-e, milyenek a pszichopaták? A pszi¬chopaták nagyon keményen tudják az embereket bántani.... 

...Legjobb esetben az ember meg tudja a határait védeni. Ilyenkor akármennyire pszichopata a pszichopata, engem nem bánt, és akkor legalább tudok némi időt tölteni vele. Nagyon fontos, hogy aki pszichopatákkal dolgozik, az nagyon keményen húzza meg a határait, s egy millimétert se engedjen, mert a pszichopatákkal tényleg az a helyzet, hogy ha az ember a kisujját adja, akkor felfalják az egész karját. Abszolút keményen kell a határokat tartani. Ha így az ember időt tud tölteni velük addig, amíg egy valódi kapcsolat ki nem alakul közöttük - ami nagyon nehéz egy pszichopatával - addig van remény arra, hogy ez a kapcsolat általánosabbá válik, s akkor esetleg másokkal is kapcsolatba tud kerülni. De nekem személyesen nem volt sok sikerem pszichopatákkal. Néha megkeresnek. Egyszer meg¬keresett egy olyan orvos, aki altatással foglalkozott kórházban. Minden műtétnél ő altatott. A kana¬dai kórházakban minden orvosnak van olyan engedélye, amely szerint száz betege közül kettő meghalhat a kezelése alatt anélkül, hogy az orvosok egyesülete elkezdjen nyomozni az iránt, hogy ő rossz orvos-e vagy sem. Tehát ha minden száz betege közül kettő hal meg, akkor még minden rendben van. Ez az orvos nagyon jól dolgozott, s mondjuk száz beteg közül csak egy halt meg a keze alatt. De ő tudta, hogy minden száz beteg közül, akit elaltat s életre kelt, van egy, akit megölhet. Élvezte, amikor behozták a beteget. Olyankor nézegette, hogy „ezt megöljem, vagy ne öljem meg? Ez csinos, ezt megölöm. Ez egy ronda férfi, ezt nem ölöm meg”. Nagyon élvezte, hogy megvolt ez a hatalma. Szerintem, ez az ember pszichopata. Nem tudom, miért jött hozzám, de eljött, hogy ezt elmondja nekem. S csak nézett rám, Én csak azt tudtam neki mondani, hogy ha ezt folytatni kívánja, s velem akar erről beszélgetni, akkor én ebben nem leszek a partnere. Mert abban a pillanatban úgy éreztem, hogy ha ezt folytatja és én beszélgetek vele, akkor a cinkosa vagyok....

....
A legmélyebb sötétség napján, december 21-én pedig érdemes megemlékezni arról, hogy az árnyék és fény határán ott egy füstszerű átmenet a "senkiföldje".


Nézem a híradót és az időjárás jelentést a tévében majd minden este, s fura képet látok. A greenbox technikának köszönhetően a műsorvetők mögé helyszíneket, térképeket varázsolnak. 


Ám a műsorvezetőknek nincs árnyékuk. Ők az árnyék nélküliek?! - kuncogok magamban.

Korábban egy igazán nagy álmom már gondolkodásra késztetett e témáról, majd a tavaszi toszkán utunk fényképei is tetten érték a fény és árnyék határát, mint az egyik fajta „Senkiföldjét”. 
Most pedig a sötétség elhatalmasodásának végnapjai felé – jön a téli napforduló ugyanis (december 21.) –, a FÉNY születésnapjához közeledve megidézem egy gazdagon illusztrált esszé formájában ezt az álmomat.

A „Senkiföldje” tehát az a határsáv, ahol két különböző minőségű közeg találkozik.
Országok határán találkozunk legkézzelfoghatóbban ezzel a jelenséggel. Ott látható és megtapasztalható jelei is vannak. Némi szögesdrót és állami zászló elhelyezése máris megmutatja a szélességét ennek a sávnak.



a „senkiföldjék” közül három

De, ha nem országokról szól a mese, hanem rólam, akkor nekem mi ez a sáv, s mit jelent? 
A sorsrom talán az, hogy ezen a sávon járjak ezentúl?  
Itt nincs senkinek tulajdona, sem birtoka. Csak ezen a keskeny sávon járhat, szemlélődhet, dokumentálhat, akit a szolgálata iderendelt. 
Így tehát afféle határtalan, lebegő gömbként létezem a „Senkiföldjén”.
Vannak már tapasztalataim is.



a toszkán fény-árnyék határok 

A „senkiföldje” nekem például a fény és árnyék határa, no és a tengerpart, tudod ott, ahol a víz és homokos föveny összeér. A hullám kifut a partra, megnedvesíti a homokot, majd visszahúzódik. 




Nyomában kivilágosodik a föveny. Itt az egyik pont az életemben, ahol jól érzem magam. Az álmom is itt kezdődött anno.



Éjszaka volt, amikor a tenger morajlása kihívott ide. Valami olyan hang szólt hozzám ebből a morajlásból, amelynek nem tudtam ellenállni. Csak vitt a lábam. Egyszer csak a Tejút és a Telihold fényében elértem a partra.  Hosszú ködbevesző partszakasz ez itt a talpam alatt, se eleje, se vége.









Olyan érzésem volt, hogy az a bizonyos hang, valamilyen találkára hív. Éreztem, hogy nem leszek egyedül rövidesen. 
Egy friss fuvallat borzolta fel a vízfelszínt. Ebben a pillanatban egy sárgarigó - régiesen aranymálinkó (Oriolus oriolus) -, mint fénymadár egy gyönyörű dalt fújt bele az éjszakába. Ettől a „tilulutól” egyszerre megnyílt a keleti horizont és az első fénysugár végigfutott a tenger vizén egyenesen felém, majd felfutott lábszáramon és beburkolt teljesen.





egy aranymálinkó velünk szemben












és egy naplemente Goa-ban 
(Marcell fiam fotója)











Kisvártatva lassan elindultam a parton. Egy barlanghoz igyekeztem, melyet az áramló víz öblösített az évszázadok során, és ahonnan már visszahúzódott a dagály. 
Egy kicsit a téma pszichológiájához tartozik néhány jungi fogalom, a kollektív tudattalan archetípusai, a személyiséget meghatározó archetípusok közül:
Persona
A latin persona, mint az ógörög proszópon szó fordítása azt a maszkot jelentette, amelyet a színészek öltöttek fel, hogy eljátszanak egy szerepet. A persona szerepszemélyiséget jelent, minden ember egoja kialakít egy olyan személyiségrészt, amivel érintkezik a többiekkel. Ennek a résznek vannak tudatos és tudattalan részei is. Egy personánk van, de több szerepben is szerepelünk, például: anya, dolgozó nő, valamilyen párt tagja, az egyházközösség tagja, stb… Ha nem lenne personánk, nem tudnánk társas kapcsolatokat kialakítani. A persona szoros kapcsolatban áll az árnyékkal (lásd később). A személyiség inflációja a personával való azonosulást jelenti. Ez komoly veszélyforrás lehet, például: ha valaki magas munkahelyi státusszal rendelkezik és teljesen azonosul a personájával, akkor a munkahely elvesztése depresszióhoz vezethet.
Árnyék
Az árnyék egy autonóm részszemélyiség, a személyiség alsóbbrendű része, a personával ellentétes. tartalmak gyűjtőhelye (kompenzatív jelleg). Az árnyék megjelenhet álomban, például: a társadalmilag magasra emelkedett emberek álmaiban ellentétes tartalmak: koldus, szegény. Az álomban való megjelenéskor az árnyék azonos nemű az álmodóval. Az árnyék lehet projekció (saját elfogadhatatlan énrészeinket kivetítjük másokra) is, például: a homofóbia látens homoszexualitást takar. Az árnyék nem minden esetben jelent negatív tartalmat, például: a bűnözők árnyéka jó (ez a fehér árnyék), a personájuk gonosz; pörgős ember árnyéka csendes. Minél inkább elfojtják az árnyékot, annál sötétebb, erőszakosabb lesz. Forrás

Az egyre magasabban járó Nappal egyidőben értem oda a bejáratához. Eközben úgy éreztem, hogy valaki követ. Néha megálltam és figyeltem, de akkor nem hallottam a lépteket. Amikor újraindultam, ő is megindult. Megálltam, ő is megállt.


 A saját családi árnyékunk: a „Zuram, én és a kisöcsém, ja és egy lámpaoszlop, rávetülünk az Almádi Balaton-partra.











Ki lehet ő? Körbenéztem magam körül, de nem láttam mást csak az árnyékomat. Á, hát ő az!
Követ és most, hogy a Nap egyre feljebb jár, ő egyre kisebb lesz. A partoldalban érdekes mintázata van. Mindig más.  Még hozzáadódik a párolgó víz árnyékának játéka is.
Izgalmas árnyék-mozi. Csak a talpunkkal érintkezünk. Közös pont az életünkben a Föld.  Barlang falán aztán fenyegetően fölém hajol, és belesúgja a fülembe - Most nagyobb vagyok, mint te! Egy kicsit megijedek, de aztán nevetve játékra csábít. - Szakíts, ha tudsz! – mondja nekem. Nem tudok. Lépek, ő is lép. Megállok, ő is megáll.  Úgy néz ki, mi már mindig együtt leszünk, én és az árnyékom. 


Kilépve a barlangból a fejem tetejére érkezik a fény és egy pillanatra eltűnik az árnyék. De aztán a délutánnal megint megnő és követ.











Most egy hirtelen ötlettől vezérelve rájövök, hogyan tudnék elszakadni tőle. Csak egy kicsit elrugaszkodom a Földtől, s lám egy pillanatra bár, de sikerült a szakítás.  Mindketten megdöbbenünk a látványtól, hogy mégis van megoldás. De egyszeriben egy kis szomorúság is elönt mindkettőnket. 



Tudjuk, hogy ami most egy pillanatig volt csak érzékelhető, az később tovább is megmaradhat. A tartós szakítás, ha én úgy döntök, hogy végleg elszakadok a Földtől és a lebegést választom. 
Akkor nincs közös pont. Csak egymás látványa. Én föntről, ő lentről és köztünk az üresség.  

Ahogy ezen gondolkodom és megyek tovább árnyékommal, egyszerre megint olyan érzésem van, hogy valaki itt van a közelemben. Az árnyékom is tapasztalja ezt. 
Eddig a földet néztem. Most felemelem a fejem és szemem meglátja az Élő fényt.  Neki nincs árnyéka. Rájövök, hogy nekem is csak ő miatta van árnyékom.




A Napba foglalt Jézus monogram Siena-ban










Arra is rádöbbenek, hogy már reggel is találkoztunk, csak én mást vártam, ezért nem vettem őt észre. Ezért találkoztam először az árnyékommal.
Az Élő fény is játékra hív. Azt mondja, hogy helyet cserél velem. Én Ő leszek és Ő Én. 




A Nap angyala Mihály, és az ő árnyéka Luccaban

A fénynek belőlem kell áradni, hogy ne legyen árnyékom - ez az igazság.

Ha pedig árnyékom van, az azt jelenti, hogy a Földön van még szolgálatom, amelyhez néha a fény - mely rajtam át is megtestesül -, nyújt segítséget nekem és általam másoknak is.




Itt pedig én vetek árnyékot a fényképezőmmel együtt a „Zuramra”.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Magyar Rádiózás Napja: december 1. - 98 éve szól a rádió

Mark Twain - 188 éve ezen a napon született